Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?
18 lipca 2021

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

przez Jarek
  • 0 komentarzy

Pozytywna historia w bazach kredytowych to szansa na bezproblemowe uzyskanie kredytu lub pożyczki. Jednym z narzędzi, do których często sięgają pożyczkodawcy, jest Krajowy Rejestr Długów, czyli KRD. Ogólnie rzecz ujmując, jest to instytucja powołana do przechowywania i udostępniania innym firmom informacji o ewentualnych zobowiązaniach konkretnej jednostki – zarówno aktualnych, jak i wcześniejszych. Należy jednak pamiętać, że w KRD znajdują się wyłącznie informacje o zadłużeniach, które są spłacane nieregularnie.

Czy KRD to problem dla dłużnika?

Umieszczenie danej osoby lub podmiotu w Krajowym Rejestrze Długów to sytuacja, której każdy wolałby uniknąć. Pojawienie się takiej informacji to dowód na to, że dłużnik nie wywiązał lub nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Dla potencjalnych pożyczkodawców jest to wyraźny sygnał, by zachować ostrożność podejmując decyzję o ewentualnym przyznaniu kredytu lub pożyczki. Warto również pamiętać, że z zasobów KRD korzystają instytucje finansowe udzielające kredytów i pożyczek, operatorzy telefonii komórkowej, a także dostawcy internetu i telewizji. W praktyce oznacza to, że umieszczenie w KRD może okazać się także przeszkodą w skorzystaniu z wielu usług.

Czy każdy może założyć konto w KRD?

Większość dłużników traktuje przekazaną przez wierzyciela informację o umieszczeniu w KRD jako kwestię drugorzędną i mało istotną. Jest to poważny błąd, niestety, skutki najczęściej są odczuwalne podczas próby skorzystania z produktów finansowych o charakterze pożyczkowym, usług internetowych, telewizyjnych lub telefonicznych. Zdarzają się również sytuacje, gdy dłużnik trafia do bazy zupełnie przypadkowo – w wyniku pomyłki. Świadomość zaistnienia takiej sytuacji pozwala szybko rozwiązać problem, usuwając dane z systemu KRD. Pomóc może w tej sytuacji konto założone na stronie Krajowego Rejestru Długów. Co więcej, nie trzeba wychodzić z domu, by móc skorzystać z tego narzędzia – można to zrobić przez internet, za na stronie http://konsument.krd.pl. Pierwszą rzeczą jest znalezienie formularza rejestracyjnego, który – nota bene – znajduje się w dolnej części witryny. System nie jest, niestety, zbyt intuicyjny, nie mniej jednak sam proces rejestracji przebiega sprawnie, zwłaszcza, gdy zainteresowany posiada pod ręką niezbędne dane, czyli imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy oraz kod pocztowy. Ważnym elementem jest również PESEL, który w tym przypadku będzie służył jako login. Zabezpieczeniem konta jest indywidualnie ustalane hasło, którego nie należy udostępniać innym osobom.

Potwierdzanie tożsamości

Zanim użytkownik będzie mógł skorzystać z bazy i sprawdzić, czy jego dane widnieją w KRD, zobligowany jest do weryfikacji założonego konta. Wynika to z faktu, że sama znajomość imienia i nazwiska, jak również numeru PESEL nie oznacza, że konto zakłada właściwa osoba. Weryfikacja ma na celu optymalną ochronę danych użytkownika, jest więc niezbędna i konieczna. W przypadku KRD oznacza to konieczność dostarczenia skanu obu stron dowodu osobistego. Może to być również wykonane telefonem lub aparatem cyfrowym zdjęcie – najważniejsze, aby było czytelne, a znajdujące się na dokumencie dane nie były w żaden sposób zamazane. Jeśli weryfikacja dowodu tożsamości przebiegnie poprawnie, użytkownik może w dowolnym momencie zalogować się na swoje konto i pobrać informacje dotyczące tego, czy jego dane zostały umieszczone w KRD. Założenie konta, jak również korzystanie z jego zasobów jest całkowicie darmowe.

Poprzedni Post

Inwestowanie w akcje przy trendach spadkowych

Następny Post

Jak ponownie wykorzystać worki foliowe?

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.