Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
18 lipca 2021

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

przez Jarek
  • 0 komentarzy

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to miejsce, w którym można znaleźć informacje o spłacie zobowiązań finansowych oraz ewentualnych zaległościach osób prywatnych oraz firm. Z narzędzia tego chętnie korzystają instytucje finansowe, operatorzy telefonii komórkowej, a także dostawcy internetu i telewizji, którzy chcą w ten sposób zweryfikować potencjalnego klienta. Zakładając konto w BIK można samodzielnie sprawdzić informacje, jakie otrzymują o danej osobie banki, firmy udzielające pożyczek oraz inni usługodawcy.

Czy każdy może sprawdzić historię w BIK?

Z zasobów Biura Informacji Kredytowej może skorzystać każdy, także osoby fizyczne, które zamierzają ubiegać się o pożyczkę, kredyt lub skorzystać z dowolnych usług informatyczno-telekomunikacyjnych. Pozytywna historia kredytowa w znaczny sposób zwiększa szansę na finalizację planowanego przedsięwzięcia, natomiast w przypadku niekorzystnych wpisów trzeba się liczyć z odmową banku lub jednostki, z której usług dana osoba zamierza korzystać. Warto pamiętać, że BIK to najbardziej wiarygodne i najpewniejsze źródło, w którym znajduje się rzetelna wiedza dotycząca byłych i aktualnych zobowiązań, wywiązywania się ze spłat, jak również ewentualnych opóźnień i zaległości. Każdy, kto chce poznać swoją historię w BIK, może to zrobić zakładając konto na stronie internetowej https://www.bik.pl. Założenie konta przebiega sprawnie i bezproblemowo, przed rozpoczęciem operacji warto jednak przygotować niezbędne dane, czyli imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu, adres zamieszkania, dokument potwierdzający tożsamość oraz PESEL. Wymagane jest także potwierdzenie tożsamości – najprostszym sposobem, by tego dokonać jest wysłanie scanu obu stron dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Zamiast scany może być zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym lub telefonem – najważniejsze, aby było czytelne i zawierało takie same dane, jak wpisane w formularzu zgłoszeniowym. Wspomniany scan dokumentu tożsamości można wysłać również listem poleconym na wskazany w witrynie adres. Alternatywnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 zł z rachunku należącego do osoby zakładającej konto. Finalizacją działań jest wpisanie we wskazanym miejscu otrzymanego SMS-em kodu autoryzacyjnego oraz indywidualne ustalenie hasła. Wykonanie powyższych czynności umożliwia bezpieczne zalogowanie się do systemu.

Ile kosztuje raport BIK?

Każdy, kto posiada konto w BIK, może w dowolnym momencie pobrać raport wraz z informacją o aktualnych i zakończonych zobowiązaniach danej osoby. Wygenerowanie pojedynczego raportu wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 39 zł. Można również wykupić pakiet dwunastu raportów, którego koszt wynosi 99 zł. W otrzymanym dokumencie znajdują się wszystkie informacje dotyczące spłaty zobowiązań zaciągniętych w bankach i innych instytucjach finansowych, a także dane dotyczące wysokości i liczbie rat, ewentualnych opóźnieniach i zaległościach. Warto pamiętać, że raport obejmuje również scoring, wskaźnik BIK, dane z BIG InfoMonitor oraz informacje o osobach i instytucjach, które sprawdzały daną osobę w BIK. Jak więc widać narzędzie to pozwala nie tylko sprawdzić historię kredytową, ale także podjąć odpowiednie działania w sytuacji próby wyłudzenia kredytu.

Czy można za darmo sprawdzić historię BIK?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje sposób, by uniknąć kosztów związanych z pobraniem raportu BIK. Okazuje się, że tak! Trzeba jednak złożyć wniosek o „kopię danych” – można to zrobić nie częściej niż raz na pół roku. Wniosek należy złożyć w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie – można to zrobić osobiście, za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub konta w serwisie BIK. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na raport trzeba będzie poczekać nawet miesiąc – płatna wersja gwarantuje otrzymanie dokumentu od ręki.

Poprzedni Post

Inwestowanie w akcje przy trendach spadkowych

Następny Post

Jak ponownie wykorzystać worki foliowe?

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.