Oszczędzanie wody, prądu i gazu – od czego zacząć?  
18 lipca 2021

Oszczędzanie wody, prądu i gazu – od czego zacząć?  

przez Jarek
  • 0 komentarzy

Statystyki pokazują, że jedynie niewielka liczba osób mieszkających w Polsce zna swoje wydatki na prąd, gaz i wodę. dopóki nasze źródło utrzymania jest na dość stabilnym i wysokim poziomie nie interesuje nas oszczędne życie. Dopiero gdy dopadają nas sytuacje, w których musimy ponieść duże wydatki, wtedy dopiero zaczynamy zastanawiać się nad oszczędzaniem. Kiedy z wypłaty nie ma co już wycisnąć warto pomyśleć nad oszczędnościami generowanymi w gospodarstwie domowym. Takimi właśnie są na przykład telefony, kablówka, woda, prąd czy gaz. Teoretycznie są to małe kwoty, jednakże w podsumowaniu może okazać się, że oszczędności z nich mogą sięgać rzędu ponad tysiąca złotych rocznie.

Oszczędzanie na wodzie

Jest kilka trików, dzięki którym w łatwy sposób można zaoszczędzić na korzystaniu z wody. Kiedy wyjeżdżamy na dłuższy czas z domu najlepiej zakręcić zawory wody. Dzięki temu unikniemy wycieków z kranu. Zamiast długich kąpieli, warto przestawić się na korzystanie z prysznica. Innym źródłem uciekania wody jest spłuczka. Jej dobra kondycja gwarantuje niskie zużycie wody. Warto też korzystać ze zmywarki, przede wszystkim, gdy jest już ona pełna. Podobnie wygląda rzecz z praniem. Gdy chcemy zagotować wodę na kawę lub herbatę gotujmy tylko tyle wody, ile jest nam potrzebne. Gdy nie korzystamy z czajnika elektrycznego warto używać czajnika z gwizdkiem.

Oszczędzanie prądu

Podstawowym sposobem na zaoszczędzenie na prądzie jest zmiana sprzedawcy prądu. Aby łatwo obliczyć, który dostawca ma najlepszą ofertę wystarczy skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów energii. Coraz więcej dostawców proponuję bardzo dobre warunki i cieszą się oni coraz lepszą opinią publiczną. Kiedy się wyjeżdża na czas urlopu warto przełączyć nasze urządzenia elektryczne na tryb energooszczędny. W nowych lodówkach instalowane są już takie funkcje jak “wakacje”. Pracują one wtedy w trybie zmniejszenia energii elektrycznej. Warto również kupować sprzęty oznaczone od A + w górę. Oznacza to, że zużywają one o wiele mniej energii elektrycznej. Warto również pamiętać o rozmrażaniu lodówki, ponieważ gdy jest oszroniona pobiera o wiele więcej energii.

Oszczędzanie na gazie

W dzisiejszych czasach gaz jest dość tani, w związku z tym oszczędzanie na nim pozostawia się na sam koniec. Ponadto gazy w dużej mierze używa się do gotowania czy podgrzania wody do mycia. Kiedy używa się jednak gazu do ogrzewania, to dla zaoszczędzenia warto dbać o dobrą kondycję pieca. Oszczędzanie na mediach warto zacząć od prądu i wody.

Poprzedni Post

Inwestowanie w akcje przy trendach spadkowych

Następny Post

Jak ponownie wykorzystać worki foliowe?

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.