RRSO – co to oznacza?
18 lipca 2021

RRSO – co to oznacza?

przez Jarek
  • 0 komentarzy

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest terminem, który nie odnosi się jedynie do odsetek. W przypadku wyżej wspomnianego chodzi o rzeczywisty koszt kredytu, jaki ponosi kredytobiorca. Mowa tu o oprocentowaniu, prowizji, ubezpieczeniu oraz innych opłatach naliczanych przez bank. RRSO jest wskaźnikiem, który banki mają obowiązek podawać przy każdej ofercie kredytowej. Dzięki temu klient może porównać oferty kilku banków i wybrać najdogodniejszą dla siebie.

RRSO – co to oznacza dokładnie?

Wiele osób myli pojęcie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania z odsetkami naliczanymi przez bank. Powodem rzecz jasna jest jej myląca nazwa. Nie mniej jednak należy pamiętać, że RRSO to wszystkie opłaty jakie jesteśmy zobowiązani ponieść za udzielenie nam przez bank kredytu. Co ważne, RRSO jest ściśle powiązana z wartością pieniądza, przez co każdorazowa jej zmiana w trakcie trwania okresu spłaty zobowiązania, wiąże się ze zmianą wysokości RRSO. Należy pamiętać o tym, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania zawsze jest wyższa niż roczna stopa oprocentowania. Wynika to z faktu, że w jej skład wchodzą również inne opłaty naliczane przez bank jak choćby prowizja, ubezpieczenie oraz pozostałe opłaty manipulacyjne. Dlatego też ten wskaźnik służy głównie do tego, aby można było porównać oferty wszystkich banków i na tej podstawie wybrać najbardziej opłacalną. Co istotne, podanie przez kredytodawcę wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania nie stanowi gwarancji, że to właśnie tą kwotę będziemy zobowiązani uregulować. Z czego to wynika? Mianowicie z tego, że wartość pieniądza ulega zmianie, co jak wiadomo ma wpływ również na wskaźnik RRSO. W umowie kredytowej bank zobowiązany jest podać składowe RRSO. Warto zatem dokładnie przeanalizować ten wskaźnik oraz inne opłaty naliczane przez bank, gdyż może okazać się, że tańszy kredyt będzie miał wyższy wskaźnik RRSO niż kredyt droższy.

RRSO – na co zwracać uwagę przed zaciągnięciem kredytu?

Kiedy porównujemy oferty kilku banków kierując się Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania, powinniśmy brać pod uwagę jedynie kredyty o tym samym harmonogramie spłaty. Czyli równe raty z równymi i malejące raty z malejącymi. Dzięki temu będziemy mogli poddać rzetelnej ocenie wszystkie oferty i spośród nich wybrać tą, która okaże się dla nas najbardziej opłacalna. Przed podpisaniem umowy kredytowej poprośmy doradcę w banku, aby przedstawił nam całkowity koszt kredytu łącznie ze wszystkimi opłatami i odsetkami jakie będziemy zobowiązani ponieść. Tylko wtedy uda nam się uzyskać prawdziwe informacje odnośnie opłacalności danej oferty kredytowej.

Poprzedni Post

Inwestowanie w akcje przy trendach spadkowych

Następny Post

Jak ponownie wykorzystać worki foliowe?

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.