Wybór konta firmowego jest bardzo ważnym elementem chociażby ze względów formalnych. Nie można traktować go jak konta osobistego, które teoretycznie można zmieniać z dnia na dzień. Konto firmowe podawane jest kontrahentom, umieszczane jest na fakturach oraz pieczątkach firmowych. Zbyt częste zmiany powodują bałagan w rachunkach, generowanie zbędnych kosztów związanych z wymianą pieczęci czy formularzy a także irytację kontrahentów. Istnieje również duże ryzyko, że zapłata może nie dojść, ponieważ kontrahent zapomniał zmienić numer naszego rachunku.
Zanim zdecydujemy się już na założenie konta firmowego powinniśmy przeanalizować kilka kwestii. Po pierwsze konta różnią się od siebie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Inne są dla jednoosobowych działalności a inne dla spółek. Po drugie trzeba przeanalizować konieczność korzystania z fizycznych oddziałów banku. Jeżeli prowadzisz biznes oparty na wymianie gotówkowej i wpłata dziennego utargu jest dla ciebie istotnym elementem, nie możesz brać pod uwagę banków internetowych. W tej kwestii warto wybrać bank, który będzie pobierał najmniejszą opłatę, od wpłat gotówkowych w oddziale banku. Kolejną kwestią do zastanowienia jest fakt czy do Twojego rachunku bankowego musi mieć dostęp kilka osób. Jest to ważna podczas zakładania konta. Jeżeli chcesz by do konta miał dostęp wspólnik lub współmałżonek trzeba o tym poinformować pracownika banku. Następną rzeczą, którą warto przeanalizować są linie kredytowe. Praktycznie wszystkie banki mają w swojej ofercie linię kredytową dla przedsiębiorców. Niestety niektóre udzielają ich na bardziej elastycznych warunkach inne na mniej elastycznych warunkach. Z tym faktem wiąże się również opłata za korzystanie z takiej linii. Kolejnym krokiem powinno być porównanie kosztów za transakcje wykonywane najczęściej. Zastanów się i oszacuj, ile przelewów krajowych będzie wykonywanych, ile europejskich czy międzynarodowych. Trzeba sprawdzić jakie koszty się z tym wiążą. Na koniec chyba najważniejsza rzecz, wypłata gotówki z bankomatów. Niestety era darmowych bankomatów odchodzi do lamusa. Pomału wprowadzane są opłaty za korzystanie z tych urządzeń, które dostarczane są przez operatorów nie bankowych.
Po przeanalizowaniu tych wszystkich czynników wybór konkretnego konta w banku może być już znacznie łatwiejszy. Należy pamiętać, że nie zawsze pozornie najtańsze konto będzie dla nas najlepszym wyborem. Jedynie suma wszystkich kosztów ponoszonych w trakcie prowadzenia rachunku będzie adekwatnym wyznacznikiem wyboru konta.
finansowy-swiat.pl • All rights reserved • 2020 - 2024