Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty
18 lipca 2021

Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty

przez Jarek
  • 0 komentarzy

Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego należy być świadomym tego, że bank postawi przed nami szereg wymogów do spełnienia, na podstawie których zostanie wydana decyzja kredytowa. Jednymi z wyżej wspomnianych są dokumenty. W związku z powyższym, w tym artykule omówimy temat jakim jest kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty.

Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty ogólne

Mówiąc o dokumentacji ogólnej, wymaganej przez bank do zaciągnięcia zobowiązania jakim jest kredyt hipoteczny, to niewątpliwie można tu wymienić wniosek o kredyt hipoteczny, dane wnioskodawców oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość osób ubiegających się o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty dotyczące nieruchomości

W tym wypadku rodzaj dokumentacji uzależniony jest od celu kredytu. Jeżeli decydujemy się na zakup domu lub mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego, wówczas jesteśmy zobowiązani do przedłożenia następujących dokumentów:

  • Numer księgi wieczystej,
  • Podpisaną umowę deweloperską lub podpisaną umowę przedwstępną w formie cywilno- prawnej/ notarialnej lub podpisaną umowę przedwstępną zawartą ze spółdzielnią mieszkaniową lub podpisaną umowę rezerwacyjną w formie cywilno- prawnej,
  • Jeżeli nieruchomość, którą będziemy nabywać jest obciążona hipoteką, wówczas koniecznym jest przedłożenie promesy banku o bezciężarowym wyodrębnieniu nieruchomości,

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że w przypadku zakupu mieszkania koniecznym jest złożenie w banku decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku, w którym znajduje się lokal. Jeżeli zaś w planach jest zakup domu, to tutaj niezbędnym dokumentem okazuje się być potwierdzenie przyjęcia przez właściwy urząd, bez zastrzeżeń, informacji o zakończeniu robót budowlanych.Jeśli w grę wchodzi zakup mieszkania lub domu pochodzącego z rynku wtórnego, to w tym wypadku dokumentów wymaganych przez bank jest zdecydowanie mniej. Wystarczy numer księgo wieczystej, umowa darowizny (jeśli była ona podstawą nabycia nieruchomości) oraz w przypadku nieruchomości obciążonej hipoteką – informację z banku, który udzielał kredytu na temat wysokości salda pozostałego do jego spłaty.

Kredyt hipoteczny – wymagane dokumenty do weryfikacji zdolności kredytowej

To, jakie dokumenty będą wymagane przez bank do oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy, jest ściśle uzależnione od źródła jego dochodu. Z reguły jednak należy przedłożyć zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów. Ponadto, bank sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w wewnętrznych systemach bankowych.

Poprzedni Post

Inwestowanie w akcje przy trendach spadkowych

Następny Post

Jak ponownie wykorzystać worki foliowe?

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.