Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto wiedzieć?
18 lipca 2021

Wypowiedzenie umowy o pracę – co warto wiedzieć?

przez Jarek
  • 0 komentarzy

Umowa o pracę jest jedną z najpopularniejszych form zatrudniania pracownika. Ponadto pracownicy preferują ten rodzaj umowy ze względu na wiele przywilejów i praw, które dzięki niej otrzymują. Oczywiście ta forma zatrudnienia rodzi również wiele obowiązków dla wyżej wspomnianych, nie mniej jedna umowa o pracę daje pracownikom w pewnym stopniu poczucie bezpieczeństwa. W tym artykule skupimy się jednak na zagadnieniu jakim jest wypowiedzenie umowy o pracę.

Umowa o pracę a wypowiedzenie

Nawiązując do wspomnianego uprzednio poczucia bezpieczeństwa pracownika wynikającego z posiadania umowy o pracę, to jest ono spowodowane między innymi tym, że pracodawca nie może jej tak po prostu wypowiedzieć. Oczywiście istnieją konkretne przypadki, kiedy umowa o pracę wypowiedzenie jest możliwa, nie mniej jednak muszą istnieć ku temu określone przepisami prawa przesłanki. Jeżeli pracodawca zdecyduje się zwolnić pracownika bez większego powodu, wówczas powinien liczyć się z tym, że sprawa ta może znaleźć finał w sądzie pracy, a ten z reguły opowiada się po stronie pracownika.

Jakie są sposoby rozwiązanie umowy o pracę?

Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka, a to, który zostanie zastosowany w danym przypadku jest uzależnione w głównej mierze od okoliczności jakie przyczyniły się do podjęcia decyzji o zakończeniu stosunku pracy. W związku z tym możemy wyróżnić następujące sposoby rozwiązania umowy o pracę:

  • wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron,
  • wypowiedzenie umowy o pracę z winy jednej ze stron,
  • dyscyplinarne wypowiedzenie umowy o pracę,
  • rozwiązanie umowy o pracę ze względu na zakończenie okresu, na jaki została zawarta,
  • rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Tak naprawdę umowa o pracę może zostać wypowiedziana w kilku przypadkach z czego część z nich leży po stronie pracodawcy, a część pracownika. Mówiąc o tym pierwszy, to tak naprawdę zawsze ma on możliwość wypowiedzenia umowy o pracę bez podania konkretnego powodu. Jeżeli jednak odnosimy się do pracodawcy, to w tym wypadku muszą zajść określone okoliczności, które sprawią, że pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Mowa między innymi o dopuszczeniu się przez pracownika rażących zaniedbań w wykonywanych przez siebie obowiązkach. Warto pamiętać również o tym, że obowiązkiem pracodawcy i pracownika jest zachowanie okresu wypowiedzenia. Chyba, że obie strony zdecydują się z niego zrezygnować i rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

Poprzedni Post

Inwestowanie w akcje przy trendach spadkowych

Następny Post

Jak ponownie wykorzystać worki foliowe?

Sprawdź również

18 lipca 2021
Tajniki umowy o pracę

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.